Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Drawno

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to zwykły problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem groźnych chorób, a w końcu nawet utratą zębów. Niezależnie od podstawy tej dolegliwości, należy się nią zarezerwować i wdrożyć środki zaradcze.

Dentysta Człopa

Obnażanie szyjek zębowych to skutek „cofania się” czy te „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na doba, ale proces obecny istnieje niedobry dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada przyczyny i zarządza optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno być znacznie, choć najczęstsze z nich toż wiek pacjenta, a ponadto nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to trochę efekt naturalny, połączony ze starzeniem się organizmu. Ukazywanie się szyjek zębowych u pań po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak dziwnym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy ludzi niż kobiet.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu jest często także higiena. Także ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, gromadzący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy także taż przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą powodować się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w końca łączenia się płytki nazębnej i czekania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy te „ruszanie się” dziąseł to niekiedy proces będący wynikiem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tego czynnika zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie ukazuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze dochodząc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy otwierają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a dodatkowo na słodki i pikantny smak i na kontakt to specjalny objaw obnażonych szyjek zębowych. Odnosi się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o charakterystycznym smaku i temperaturze, kiedy natomiast w związku z trudnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest złe, używa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesu odsłoniętych szyjek zębowych zachowuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta akcja jest prostsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od podstawy powstania problemu, a i od zaawansowania choroby. Zazwyczaj porusza się jednak od zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to liczby kroki w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi szykuje się w gabinecie stomatologicznym w planie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie wydaje się je co pół roku.

Pomocna pewno istnieć ponad zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych używa się miękkich szczoteczek. Droga jest też technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zwykle w charakterze od dziąsła) Tak jest traktować irygatory i/lub szczoteczki soniczne, które nie doprowadzają do zawieszania się osadu nazębnego.

Dentysta Człopa

Warto zaopatrzyć się dodatkowo w odpowiednie preparaty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesu nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Proste są także specjalne preparaty ochronne, które działają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, żeby nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i gorącego, a ponadto słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami potrzebne jest podanie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W pewnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe rozlicza się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest jedynym rozwiązaniem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Człopa

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments