Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

Wiatromierz Grybów

Poradnik Klienta

Większość właścicieli firm idących w części jachtów doskonale zdaje sobie sprawę, że w trakcie toczenia się po różnych akwenach wodnych koniecznie należy kontrolować warunki pogodowe. Dzięki temu wzrasta bowiem poziom bezpieczeństwa zarówno ich tychże, jak również pasażerów. W obecnym projektu potrzebne jest pobieranie odpowiednich narzędzi pomiarowych – drinku spośród nich stanowi wiatromierz, służący przede każdym do określania prędkości, czyli siły wiatru. Dodajmy jednak, że zatem nie jedyna funkcja, jaką wykonywa ten przydatny sprzęt.

Wiatromierz Brzesko

 

Urządzenie znacznie ułatwiające żeglowanie

Wiatromierze, określane fachowo mianem anemometrów, to dania stosowane specjalnie do pomiaru prędkości wiatru, tylko mogą również z powodzeniem być do określania prędkości gazów i cieczy (funkcjonalność chce od rodzaju). Na jachcie cel ich dysponowania uzasadniają szczególnie dwa argumenty o charakterze psychologicznym.

Wiatromierz Brzesko

 

Po pierwsze potrafią one okazać, że w możliwościom momencie wiatr wieje z zdrową siłą (np. 10 lub 15 km/h), w układzie z czym całość stanowi w kalendarzu a można prowadzić dalej. Po drugie natomiast umożliwiają ustalenie tendencji – czy siła wiatru się wzmaga, czy raczej siada. Nowoczesne anemometry pozwalają m.in. na: szybkie ustalenie prędkości chwilowej oraz wielkiej, dowolną modyfikację jednostek pomiarowych (metry, kilometry, węzły, mile albo stopy), czerpanie ze sprzętu w warunkach nocnych (dzięki podświetleniu wyświetlacza), ustawienie alarmu (rozpoczynającego się automatycznie w sprawy, gdy siła wiatru przekroczy ustaloną wartość), a nawet określenie prędkości jachtu i kąta jego pochodzenia, kiedy kieruje się pod wiatr (w związkach). Pamiętajmy o tym, że planując się na zakup omawianego urządzenia, należy dawać godną pomoc na to, czy przedstawia ono specjalny dokument poświadczający jego precyzyjność – jest toż tzw. Świadectwo Wzorcowania, ewentualnie Certyfikat Kalibracji.

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Główne rodzaje wiatromierzy

Wiatromierz Brzesko

Na targu istnieje spory wybór innego rodzaju wiatromierzy, jakie można bez problemu nabyć także przez internet, jak i w dużych sklepach żeglarskich. Najprostszy podział uwzględnia modele ręczne oraz duże – ze wskaźnikiem kierunku wiatru czy bez niego. Te główne są znacznie tańsze (kupimy je szybko za około 200-300 zł, a nawet kilka) a wolno je z powodzeniem nosić w kieszeni spodni, oraz te kolejne są bardziej mocne i wznosi się je zwykle na topie masztu (zapłacimy za nie od 800 zł wzwyż). Jeśli natomiast idzie o bardziej istotne rozróżnienie, to jesteśmy do robienia z czterema podstawowymi kategoriami omawianego sprzętu. Największe a powszechnie stosowane są modele wiatrakowe, zaopatrzone w wiatraczek o innej średnicy – zazwyczaj 14, 74 albo 100 mm. Oprócz nich w zakładach znajdziemy również wersje elektroniczne: posiadające sondę cieplno-oporową, określające prędkość przepływu w oparciu o ciśnienie mierzone za pomocą tzw. rurki Pitota, a dodatkowo służące do regulacji i pomiaru nawiewu na anemostatach oraz kratkach odznaczających się większymi rozmiarami (tzw. balometry).

Wiatromierz Brzesko

Artykuł powstał przy zgody Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments